Dla celów praktycznych zmiany trądzikowe można podzielić na:
Zmiany niezapalne charakteryzuje brak zaczerwienienia i bólu. Mogą to być widoczne gołym okiem zaskórniki, zwane również wągrami, lub niewidoczne mikrozaskórniki.
Zmiany zapalne, potocznie zwane pryszczami, są z reguły bolesne i zaczerwienione. Pryszcze mogą mieć charakter powierzchowny (grudki, krosty) lub głęboki (guzy, guzki, torbiele). Trądzik z głębokimi pryszczami jest trudniejszy do leczenia i wymaga stosowania leków ogólnych (doustnych).
Postacie trądziku:
W praktyce nie zdarzają się postacie trądziku tylko jednego rodzaju (izolowane). Oznacza to, że u jednej osoby może występować jednocześnie wiele różnych zmian (zaskórniki , pryszcze, a nawet guzki i torbiele). Stopień nasilenia trądziku określa się w oparciu o te zmiany, które przeważają u danego pacjenta:
Głęboko umiejscowione pryszcze mogą powodować zbliznowacenia, które mogą być rozległe, z wytworzeniem kraterowatych, szpecących ubytków na skórze. Rzadziej dochodzi do rozwoju tzw. blizn przerosłych i bliznowców. Bliznowacenie na twarzy może dotykać nawet 95% chorych z ciężkim trądzikiem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie właściwego leczenia.